Kocúrik Mio- pokročilá infekcia oka

Kocúrik Mio- pokročilá infekcia oka

Infekcie očí sa nevyhýbajú ani mačkám, práve naopak,stretávame sa s nimi veľmi často. Kocúrik Mio prišiel na naše pracovisko s pokročilým štádiom choroby. Majiteľ si zbadal nepohodu kocúrika už pred týždňom, tak s ním navštívil iné veterinárne pracovisko. Liečba, ktorá bola Miovi nasadená vak nebola dostatočná a Miov stav sa zo dňa na deň zhoršoval. Keď Mio prišiel na naše pracovisko, na pravom oku bola výrazná chemóza, tretie viečko mal Mio zatiahnuté, výrazne edematózne a hyperemické.

Mio bol okamžite nasadený na celkovú antibiotickú terapiu, lieky proti zápalu a samozrejme aj na lokálnu antibitickú terapiu.
Nasledujúci deň bolo očko menej citlivé a opuchnuté, čiže sme mohli vykonať test fluoresceínom, ktorý nám potvrdil povrchovú eróziu na rohovke vo veľkosti 3mm. Mio pokračoval v lokálnej aj celkovej antibiotickej liečbe. Týždeň od začatia terapie bol Mio vo výrazne lepšej kondícií. Opakované vyšetrenie fluoresceínom bolo negatívne, Mio však musel dobrať antibiotickú terapiu.

Za normálnych okolností je mačacie oko číre, otvorené, bez výtoku či opuchov, s vtiahnutým tretím viečkom. Ak však dôjde k zmene tohoto stavu, mal by majiteľ čím skôr navštíviť veterinárneho lekára. Infekcie očí môžu mať rýchly a extrémny priebeh a pri zanedbaní terapie môžu oko mačky aj nenávratne poškodiť.

Príčiny infekcie môžu byť vírusového alebo bakteriálneho pôvodu, alebo je ich príčinou úraz oka. Ochorenia očí sú pre zviera bolestivé, preto netreba váhať a pri akejkoľvek zmene zdravotného stavu urýchlene navštívte veterinárneho lekára.

Mio mal šťastie, infekcia očka mu nezanechala žiadne trvalé následky.

Pred a po terapii

Zavolajte nám