Kocúrik bez očí- Stevie

Kocúrik bez očí- Stevie

Prípad kocúrika Stevieho je varovným príkladom zanedbanej zdravotnej starostlivosti. Prijali sme ho na našej klinike po dohode s OZ Mačky SOS po tom, ako sa dopočuli, že sa po uliciach v Ivanke pri Dunaji túla malý ryšavý kocúrik so zalepenými špinavými očami. Vraj ho takto vídajú už niekoľko mesiacov….

Stevie má asi 7 mesiacov, pravdepodobne sa narodil na ulici a s infekciou očí bojoval zjavne od útleho veku až do tej miery, že mu z očí neostalo nič a to doslova. V orbite sa nachádzala len hyperemická edematózna spojivka a v mieste, kde by mala byť očná guľa, bol len voľný priestor vyplnený hnisom.  Zvažovali sme aj cudzie zavinenie, ale vzhľadom na jeho dobrý celkový zdravotný aj výživný stav a dobrú orientáciu v priestore sme usúdili, že nešlo o akútnu slepotu ale o dlhodobý proces spôsobený infekciou.

U mačiat sa často vyskytujú rôzne očné infekcie, či už bakteriálneho alebo vírusového pôvodu, ktoré sa prejavujú žmúrením, výtokom z očí serózneho, mukózneho, až purulentného charakteru a miernym až silným zápalom spojivky. Tieto ochorenia bývajú mnohokrát spojené aj s infekciou horných dýchacích ciest, ktoré sa môžu prevaliť až do zápalu pľúc. Najčastejšie súvisia s nedostatočnou imunitou mačaťa a nepriazdnivými vonkajšími vplyvmi ako napríklad poveternostné podmienky a kontakt s infekčnými jedincami. Stevieho sme nasadili na celkovú antibioticku terapiu a nesteroidné antiflogistiká, a očné štrbiny sme mu dôkladne čistili dezinfekčným roztokom. Po zvládnutí infekcie bola na pláne enukleácia- chirurgické odstránenie  oboch očí.

Ďalšou komplikáciou bol však výsledok koprologického vyšetrenia, ktorý dokázal masívnu infestáciu parazitmi rodu AelurostrongylusCapillaria a Toxocara. Nakoľko sa všetky tieto červy v určitom štádiu svojho vývinu nachádzajú v pľúcach, s bezpečnostných dôvodov musela byť operácia odložená. Po preliečení endoparazitóz nastal konečne správny čas na operáciu, pri ktorej boli Steviemu odstránené zvyšky oboch oči spolu so spojivkami a okolitým tkanivom, a očná štrbina bola na trvalo uzatvorená suturou. Stieve sa po operácií rýchlo spamätal a momentálne má plné fúzy práce so spoznávaním prostredia kliniky. Tento milý kocúrik čaká na svoj nový domov.

Stevie hneď po nájdení na ulici.

 

Stevie týždeň od absolvovania operácie.

Call Now ButtonZavolajte nám