Panleukopénia

Infekčné mačacie ochorenia

PANLEUKOPÉNIA

Panleukopénia, nazývaná aj ako mačací mor, je vírusové ochorenie, ktoré napáda iba mačky. Panleukopénia je vysoko infekčná, inkubačná doba je 2 – 10 dní od styku s nakazeným zvieraťom. Prenáša sa kontaktom s telesnými tekutinami nakazeného
zvieraťa, ale aj výkalmi, zriedkavo aj pomocou medzihostiteľa – blchou. Sekundárne je možné preniesť vírus do mačacieho kolektívu aj na oblečení, preto si proces liečby nakazených zvierat vyžaduje extrémne karanténne opatrenia a dezinfikovanie priestoru, v ktorom sa nakazené zviera nachádza.

Nástup ochorenia býva veľmi rýchly, sprevádzaný najmä silnými hnačkami netypického sfarbenia a zápachu. Vírus panleukopénie napáda sliznicu čriev a dochádza k jej erózii. Spôsobuje aj výrazný pokles bielych krviniek. Panleukopénia sa okrem hnačky a zvracania môže prejavovať aj neurologickými problémami, najmä pri mačatách, ktorých matka prekonala infekciu vírusom počas gravidity.

Ak sa nezačne včas s vhodnou liečbou, má toto ochorenie fatálne následky najmä pri mačiatkach a mladých jedincoch. Panleukópenia sa dá veľmi rýchlo diagnostikovať pomocou rýchlotestu. Testovanie zvierat vykonávame ambulantne aj na našom pracovisku a náš lekársky tím má bohaté skúsenosti a výrazné úspechy v liečbe tohoto ochorenia. Proti panleukopénii existujú veľmi účinné očkovania, vďaka ktorým sa vytvorí imunita voči ochoreniu.

Zavolajte nám