FIV – vírusová imunodeficiencia

Infekčné mačacie ochorenia

FIV – VÍRUSOVÁ IMUNODEFICIENCIA

FIV (Feline immunodeficiency virus ) je celosvetovo rozšírené vírusové ochorenie mačiek spôsobené Lentivírusom. Hovorovo sa nazýva aj mačací AIDS.

Vírus FIV napáda imunitný systém mačiek rovnako ako ľudský vírus HIV. Najčastejšie je prenášaný slinami, najmä pri uhryznutí infikovaným zvieraťom. Vírus FIV nie je prenosný na človeka ani na iné zvieratá okrem mačiek.

Priebeh nakazenia FIV vírusom má niekoľko štádií. V prvom štádiu sa po inkubačnej dobe prejaví horúčka, apatia, anorexia, zväčšenie lymfatických uzlín. Po prekonaní tohoto stavu sa nakazený jedinec nachádza v asymptomatickom, bezpríznakovom štádiu, ktoré môže trvať individuálne niekoľko mesiacov až niekoľko rokov. Mačka sa môže javiť ako úplne zdravá, má ale väčšiu náchylnosť k infekciám a horšie reaguje na terapiu. V poslednom štádiu dochádza ku totálnemu kolapsu imunitného systému. Toto štádium končí smrťou. Množstvo zvierat dokáže prežiť dlhý a plnohodnotný život bez toho, aby vírusová infekcia významne ovplyvnila ich život. Všetko závisí od veku, celkového stavu, zdravotnej starostlivosti a prostredia, v ktorom mačka žije.

Najčastejšie sú postihnutí nekastrovaní kocúri, pre ich teritoriálne súboje, ale predpokladá sa aj možnosť prenosu počas párenia s infikovaným jedincom. Preto u mačiek, ktoré majú možnosť voľného pohybu po vonku, môže včasná kastrácia/sterilizácia výrazne znížiť riziko nakazenia.

Vakcinácia proti FIV nie je možná. FIV sa nedá vyliečiť. Terapia je len podporná, na
zlepšenie celkového zdravotného stavu, proti pridruženým infekciám a imunostimulačná. Môže mačke predĺžiť život a zlepšiť jeho kvalitu, ale podmienka je, aby bola chovaná oddelene od ostatných zdravých jedincov, aby nedošlo k ďalšiemu šíreniu ochorenia.

Na našom pracovisku máme k dispozícii tzv. Combo testy, vďaka ktorým vieme v priebehu niekoľkých minút s vysokou pravdepodobnosťou diagnostikovať infekciu vírusom FIV len z niekoľkých kvapiek krvi.

Rýchlotest na diagnózu vírusu FIV z krvi mačky.

Zavolajte nám