Komerčné krmivá

Výživa mačiek

KOMERČNÉ KRMIVÁ

Dnes máme k dispozícii množstvo druhov a značiek krmív pre mačky – vo forme granúl, paštét, kapsičiek, konzerv. Výhodou je nenáročná príprava, nemusíte riešiť pomery živín a či má mačka nutrientov dostatok. Cena väčšinou zodpovedá kvalite, ale nemusí to byť pravidlom. Ako sa vyznať v zložení na etiketách a čím sa pri výbere krmiva riadiť?

Z legislatívy majú výrobcovia povinnosť udávať zložky krmiva v poradí, v akom sú v krmive zastúpené. Tzn., že by ste mali vyhľadávať tie, u ktorých na prvých miestach sú produkty živočíšneho pôvodu, ideálne mäso. Vyhnite sa hypermarketovým značkám, kde sú ako hlavná zložka často obilniny, ryža alebo kukurica. Vysoký  podiel sacharidov v krmivách pre mačky môže dlhodobo viesť k ochoreniam ako obezita alebo diabetes. Rovnako sa vyhnite farbivám, chemickým konzervantom a aditívam v krmivách.

Pokiaľ ide o štruktúru, nemala by mačka dostávať len granulovanú stravu. Obsahuje málo vody a predisponuje k tvorbe močových kameňov. Ideálne je podávať aj polomäké krmivo, v ktorom by mačka prijímala viac tekutín. Čisto mäkká strava na druhej strane prispieva k tvorbe zubného kameňa, ktorý je potrebné v individuálnych intervaloch odstraňovať.

Zavolajte nám