Popálený kocúrik Fluffy

Popálený kocúrik Fluffy

Fluffy je kocúrik, ktorý si na leto poriadne zavaril, keď na seba prevrátil hrniec s horúcou polievkou. Tá zasiahla zadnú časť jeho tela. Popálenina na prvý pohľad nevyzerala vážne. Až na zjavnú bolestivosť pravej panvovej končatiny neboli viditeľné takmer žiadne lézie. Keďže bolesť bola veľká, museli sme pristúpiť k sedácii pacienta, aby sme ho boli schopní dôkladnejšie vyšetriť. Už po vyholení srsti v oblasti popáleniny sme však zistili, že Fluffyho čaká dlhý a bolestivý proces hojenia.

Fluffy po príchode na našu kliniku.

Popálenina zasahovala od bedra, cez celú vonkajšiu časť stehna, až po koleno. Koža bola v tejto oblasti na dotyk horúca, vlhká, mierne začervenaná a na niektorých miestach sa už začínala zvrašťovať a vytvárať veľké pľuzgiere. Majiteľom sme vysvetlili, že aj keď momentálne nevidieť v danej oblasti nič hrôzostrašné, takmer celá koža v popálenej oblasti postupne odumrie a bude nahradená novou. Bude to však chcieť poriadnu dávku trpezlivosti.

A tak sa začal dlhý proces terapie, kedy sme sa v prvej fáze snažili, čo najšetrnejšie odstrániť odumretú kožu a urýchliť tvorbu novej pomocou pravidelného čistenia rán s následnou aplikáciou mastí na popáleniny s hojacim účinkom. Fluffymu boli každý deň podávané celkové antibiotika na zamädzenie komplikácií pri hojení v podobe sekundárnej bakteriálnej infekcie a nesteroidné antiflogystiká, ktoré mu uľavili od bolesti. Najnepríjemnejšou súčasťou terapie bolo pre pacienta bandážovanie popálenej končatiny, ktoré podstupoval každý druhý deň. Prvé 4 preväzy náš pacient absolvoval v sedácií, kvôli veľkej bolestivosti.

Fluffy v sedácií po prvom bandážovaní.

V druhej fáze terapie bola už takmer všetka odumretá koža odstránená a kocúrik už zvládal preväzy pri vedomí a bez nejakých zvláštnych protestov. Pre zachovanie novovytvoreného granulačného tkaniva v mieste popálenín sme používali nepriľnavé penové krytie, ktoré značne uľahčovalo skladanie starej bandáže, čo si Fluffy náramne užíval. Tento čas slobody venoval naťahovaniu stuhnutej nohy a vyškrabkávaniu všade kde sa dalo.

Fluffyho nôžka 3 týždne od začatia terapie.

Tento trpezlivý pacient absolvoval celkom 13 bandážovaní počas 7 týždňov, až kým boli všetky lézie suché, vo veľkej miere zahojené a mohli sa ponechať odkryté na vzduchu bez rizika sekundárnej bakteriálnej infekcie. V deň poslednej návštevy našej kliniky mal Fluffy už len malú chrastičku v mieste, kde bola popálenina pôvodne najhoršia. Pacient bol ponechaný v domácej liečbe, kde majitelia pokračovali v aplikácií krému na podporu hojenia a epitelizácie kože.

Fluffyho nôžka 10 týždňov od začatia terapie.

Na niektorých častiach stehna Fluffymu srsť už pravdepodobne nikdy nenarastie a ponechá si spomienky na leto v podobe jaziev. Snáď mu táto nepríjemná skúsenosť zabráni v ďalších kulinárskych šibalstvách.

Zavolajte nám