Život mačky

Život mačky

Vaša mačka už dávno nie je mačiatko, avšak viete v akej životnej etape sa nachádza?

Život každej  mačky rozdeľujeme na tieto životné etapy: mačiatko – od narodenia do jedného roka, dospelý od 1 do 6 rokov, senior od 7 do 10 rokov a geriatrik. Dĺžka života je variabilná. Pre každú túto etapu sú rozdielne požiadavky na život zo strany mačiek. Pre majiteľa je dôležité týmto potrebám porozumieť a snažiť sa zabezpečiť pre svoju mačku to najlepšie, čo v danom období potrebuje. Starostlivosť o vašu mačičku súvisí aj s etapou života,  v ktorej sa práve nachádza.  V tomto článku sa dozviete základe potreby, ako aj prejavy porúch správania, ktoré môžu signalizovať začínajúce ochorenie mačičky .

MAČIATKA

Po pôrode by sa mačiatkam mala venovať zvýšená pozornosť nielen zo strany matky aj zo strany majiteľa, ktorý by im mal zabezpečiť vhodné prostredie pre rast. Pre mačiatka je kľúčová výživa. Po narodení by sa mali mačiatka čo najskôr dostať k matke a cicať mlieko. Pravé toto obdobie je nevyhnutne zo strany príjmu kolostra, ktoré obsahuje najviac materských protilátok a zabezpečuje imunitnú ochranu. Hmotnosť pri narodení sa pohybuje okolo 80g. Pri správnom príjme mlieka by mali mačiatka priberať asi 100 g za týždeň. Mačiatka začínajú skúšať potravu vo veku okolo 3-5 týždňov. Tým sa začína obdobie odstavu, ktoré končí okolo 7-8 týždňa po narodení. Intenzívna socializácia mačiatok na iné zvieratá či ľudí začína vo veku 2-3 týždňov a ukončená je vo veku 9-10 týždňov. Ideálne je zabezpečiť kontakt s ľuďmi na 30 až 60 minút denne. S príjmom komerčne dostupných krmív sa môže začať vo veku 3-5 týždňov.  S prvým odčervením začíname vo veku 2-3 týždňoch. Odčervené by mali byť od 3 do 12 týždňov každé tri týždne. Následne sa odporúča každé tri mesiace. Na kontrolu výskytu parazitov však odporúčame koprologické vyšetrenie zamerané na presnú diagnostiku parazitov. Mačiatka sú náchylnejšie na infekčne ochorenia v čase okolo 4 až 8 týždňov, kedy im klesá hladina protilátok poskytnutých matkou, ale zároveň je ešte stále dosť vysoká na očkovanie. S prvým očkovaním sa preto začína vo veku 8 až 9 týždňov. Očkovanie besnoty je možná od 12 týždňa. V tejto fáze života mačky sa treba zamerať na genetické alebo vrodene ochorenia, infekčné ochorenia a parazity. 

V období  4 až 6  mesiacoch dochádza k zmene chrupu z mliečneho na trvalý, ktorý obsahuje 30 zubov.  Pri tejto premene mliečneho chrupu na trvalý môže majiteľ spozorovať začervenanie ďasien.

S kastráciou a sterilizáciou mačiek sa začína vo veku okolo 6 mesiacov, kedy mačky začínajú pohlavne dospievať. Práve v tomto veku sa u nich môžu objaviť prejavy ruje. Pre kocúrov je typický zapáchajúci moč či vzájomné bitky kocúrov. Práve vzájomné bitky môžu viesť k prenosu ochorenia vírusovej imunodeficiencie, známemu ako mačací AIDS. K prenosu tohto ochorenia dochádza slinami, či inými telesnými tekutinami. Ochorenie oslabuje imunitný systém zvieraťa. U samíc sa ruja prejavuje silnou vokalizáciou, nervozitou ako aj zníženým príjmom krmiva. Presný čas kedy je už potrebné mačku alebo kocúra vyjadrovať nie je presne daný a záleží hlavne na spôsobe chovu zvieraťa.  Nie je potrebné čakať kým mačička dostane prvú ruju, ako si to mnoho majiteľov mačiek myslí. Sterilizáciu je možné vykonať aj počas ruje vašej mačky.  Metód je viac, u nás poskytujeme ovariohysterektomiu čo je chirurgické odstránenie vaječníkov a maternice v celkovej anestéze.  Po zákroku odporúčame prejsť na krmivá určené pre sterilizované mačky . 

V prípade,  že sa rozhodnete vašu mačičku chovať len vnútri netreba zabúdať na to, že aj jej hrozí možné riziko tak infekčných ako aj parazitárnych ochorení. Oproti mačkám vonkajším je však oveľa nižšie riziko napadnutia predátormi, či možného zatúlania sa mačky. Ak sa teda rozhodnete vašej mačke dopriať pobyt aj mimo vášho bydliska zvážte čipovanie.

DOSPELOSŤ

V tomto období platí jedna základná otázka: je vaša mačka šťastná? Úlohou majiteľa je v tomto období  zabezpečiť  pravidelnú vakcináciu, kontrolu parazitov a následne odčervovanie ako aj preventívne prehliadky. V prípade vonkajšej mačky je vyššie riziko napadnutia parazitmi. Odporúčame preto rôzne druhy spot-on prípravkov zameraných na ektoparazity ako napríklad kliešte, blchy či ušný svrab a endoparazity z ktorých najčastejšie sa vyskytujú škrkavky, pásomnice či pľúcne červy.  V tomto období je potrebné sledovať aj stav zúbkov. Zápach z dutiny ústnej, odmietanie granúl, môže byť spôsobené začínajúcim zubným kameňom či zápalom ďasien. Ďalšie zdravotné problémy, ktoré vedia vašu mačku rovnako ako aj vás  potrápiť, súvisia s močením mimo záchod. V tomto prípade je preto potrebné vylúčiť zdravotný problém, ktorým môže  byť zápal močového mechúra, prítomnosť močových kryštálov až močových kameňov. V prípade vylúčenia zdravotného problému treba brať do úvahy možné psychické problémy. Nový člen rodiny, nový psík, nová podstielka a mnoho iných.

SENIOR A GERIATRIK

Toto obdobie so sebou prináša radosti, ale aj starosti. Čím skôr si majiteľ všimne zmeny v správaní, tým skôr môže predísť ochoreniam typickým pre tento vek. Medzi časté ochorenia mačacích seniorov patria ochorenia obličiek , diabetes mellitus teda cukrovka, ochorenie štítnej žľazy – hypertyreóza, ako aj nádorové ochorenia. Úlohou majiteľa je v tomto veku včas zachytiť zmeny v správaní mačky ako aj zmeny zdravotného stavu. Medzi varovné signály patrí chudnutie, časté močenie a časté pitie, problémy so zubami, ktoré môžu viesť k odmietaniu potravy, bolestivosť kĺbov či znížená starostlivosť o srsť.  Aby sme včas predišli týmto ochoreniam odporúčame pravidelné preventívne prehliadky spojené s odberom krvi . Doporučený  je správny výber stravy určený práve pre mačacích seniorov. 

Zavolajte nám