Dermatofytóza – plesňové ochorenie kože

Dermatofytóza – plesňové ochorenie kože

Pôvodcom dermatofytózy u mačiek je takmer výlučne pleseň Microsporum canis. Je celosvetovo rozšírená a prenáša sa kontaktom medzi zvieratami alebo kontaktom s postihnutými chlpami, ktoré v prostredí môžu ostať infečné po mnoho mesiacov.

Microsporum canis

Dermatofyty poškodzujú chlpy, ktoré následne vypadávajú z folikulov. Ohrozené sú najmä mladé alebo imunitne oslabené jedince, dlhosrsté mačky vystavené vlhkému prostrediu alebo mačky na kortikoidovej terapii. U krátkosrstých, inak zdravých mačiek niekedy ochorenie samo vymizne do 2 mesiacov.

Plesne sú najmä u mačiek výborným imitátorom mnohých dermatologických problémov. Najčastejšie sa prejavujú ako alopetické ložiská (bez srsti) na jednom alebo viacerých miestach. Ďalšími prejavmi môžu byť svrbivé, zapálené alebo chrastovité či šupinaté miesta na koži.

Ušnica napadnutá plesňovým ochorením

Na našom pracovisku vieme dermatofytózu odhaliť ambulantným vyšetrením pomocou Woodovej lampy alebo mikroskopickým vyšetrením. Pre potvrdenie alebo vyvrátenie diagnózy používame na klinike CatVet aj  kultiváciu na špeciálnom médiu pre plesne.

Pri vyšetrení pomocou Woodovej lampy sa zobrazujú infikované ložiská výraznou farbou, na rozdiel od zdravého tkaniva.

Na plesne máme k dispozícii vonkajšie aj vnútorne pôsobiace liečivá a ich použitie sa odvíja od závažnosti prípadu.

Dôležité je spomenúť, že dermatofytóza patrí medzi zoonózy, to znamená, že je prenosná aj na človeka.

Zavolajte nám