Ebbie – enukleácia očného bulbu

Ebbie – enukleácia očného bulbu

Ebbie bola k nám na kliniku privezená 15.3.2017 ako najdúch. Mačička trpela výrazným poškodením pravého oka , pupočným pruhom a enteritídou.
Pri klinickej prehliadke bola zistená panophtalmitis (zápal celého očného bulbu), zrasty v prednej očnej komore, edematózna rohovka so zákalom, perforovaný rohovkový vred s prolapsom dúhovky. Pravdepodobnou príčinou týchto lézií mohla byť trauma očného bulbu alebo penetrujúce cudzie teleso. Častokrát sa podobné poranenia objavia u mačičiek po túlaní sa v krovinatých porastoch, prípadne skákaní zo stromov a iných loveckých aktivitách. V prípade,že dôjde k zabodnutiu napr. tŕňa do očného bulbu, organizmus sa voči nemu chráni tým,že sa cudzie teleso opúzdri väzivovým tkanivom. Tým sa aspoň čiastočne zamädzí putovaniu predmetu do hlbších vrstiev. Celý proces je však výrazne bolestivý a vyžaduje si skorý, chirurgický zákrok. V opačnom prípade sa okom rozšíri infekcia a dôjde k nezvratným zmenám jeho vnútornej štruktúry.

Vzhľadom ku chronickým zmenám prenikajúcim celé oko sme zvolili enukleáciu t.j. odstránenie očného bulbu aj s okolitým tkanivom. Kožná rana sa zašila vstrebateľným šicím materiálom. Pacientka sa nasadila na celkovú antibiotickú a analgetickú liečbu. Celkový zdravotný stav sa jej výrazne zlepšil. Začala mať zvýšenú chuť k príjmu krmiva, viac sa socializovala s ostatnými mačkami. Postoperačná starostlivosť zahŕňala pravidelnú revíziu rany. Tá sa zhojila bez komplikácií. Ebbie stav bez pravého očného bulbu zvláda výborne.

Pre majiteľov je častokrát predstava enukleácie nepríjemná. Avšak pre pacienta je určite úľavou od bolestivého procesu a nijako im v bežnom živote neprekáža.
Keď sa Ebbie stabilizovala, podstúpila operáciu pupočného pruhu a sterilizáciu. Pri zákroku sa premiestni obsah kýlneho vaku z podkožia späť do brušnej dutiny a pupočný otvor sa zašije. Ebbie zvládla operáciu výborne, pokračovala v antibiotickej a antiflogistickej terapii.

Pupočný pruh predstavuje prítomnosť tuku, čriev, močového mechúra alebo maternice obalených pobrušnicou a zasahujúcich cez pupok do podkožia. Stav sa môže rozvinúť do priškrtenia niektorého z týchto orgánov a viesť k ich následnému odumretiu. Samozrejme, závisí na tom ,do akej miery je narušené krvenie tkaniva. Postupné odumieranie orgánov môže viesť až k život ohrozujúcemu stavu. Preto je vhodné hematologické, biochemické, RTG a uUSG vyšetrenie pre operačným zákrokom.

Ebbie sa darí výborne a už čaká na svojho nového milujúceho majiteľa 🙂

Ebbie pred zákrokom. 

 

Ebbie po zákroku s vyhojenou operačnou ranou.

Zavolajte nám