Sheila s masívnym poranením končatiny

Sheila s masívnym poranením končatiny

V septembri k nám prišla Sheila, 3-ročná mačka plemena Nórska lesná, s početnými reznými ranami na pravej panvovej končatine. Noha bola značne opuchnutá a zapáchala. Mačičku sme teda uviedli do sedácie, keďže by ošetrenie bolo pre ňu výrazne bolestivé. Po oholení srsti sme zistili, že koža v okolí rán je už nekrotická. Po odstránení nekrotických ložísk sme rany vyčistili, potreli lokálnym antibiotickým krémom a zabandážovali. Sheila dostala infúznu terapiu a kombináciu antibitík na zvládnutie nekrotickej infekcie. Táto infekcia je pre organizmus veľmi zaťažujúca, preto bola infúzna terapia nevyhnutná. Následne chodila denne na preväzy.

Končatina v deň príjmu Sheily do našej opatery po vyholení srsti a odstránení nekrotického tkaniva.

Keďže rany boli pomerne hlboké, trvalo týždeň, kým sa úplne vyčistili od nekrotického tkaniva a naštartoval sa proces tvorby nového tkaniva – granulácia. O tom, že proces napreduje žiaducim smerom vypovedal Sheilin celkový stav – hneď na druhý deň po prvotnom ošetrení začala prijímať krmivo a na 4. deň už behala po byte bez známok výraznej bolestivosti. Následné preväzy sme už mohli vykonávať bez sedácie. Sheila bola veľmi dobrý a vytrvalý pacient. V priebehu druhého týždňa vydržala výplachy a ošetrenie rán bez väčších protestov.

Končatina týždeň od začatia terapie.

Keďže hojenie postupovalo veľmi dobre, mohli sme terapiu upraviť a znížiť dávky antibiotík. Ďalšie týždne chodila Sheila na kontroly a preväzy už len každý 4. deň. Po mesiaci bola ukončená antibiotická terapia. Úplné zahojenie rán trvalo 2 mesiace. Srsť na vyholenej nožičke dorástla v plnom rozsahu a dnes sa Sheila doma spokojne naháňa so svojím kocúrim kamarátom.

Sheila bola statočný pacient a takto vyzerala jej končatina cca mesiac od začatia terapie.

Zavolajte nám