Pravda a mýty o kastrácii

Pravda a mýty o kastrácii

Kastrácia kocúrov a sterilizácia mačiek sú často opradené rôznymi legendami. Nie všetko, čo ste doteraz o nich čítali je ale pravda. Poďme sa pozrieť ako to teda naozaj je

Povaha mačky sa zmení

Áno aj nie. Pokiaľ sa povaha zmení, tak väčšinou k lepšiemu. Mačky bývajú viac prítulné a pokojné. Vykastrované zvieratá už nemusia chrániť a značkovať svoje teritórium pred inými pohlavne aktívnymi mačkami. To znamená, že sa väčšinou zníži ich potreba škrabať nábytok a značiť si veci močom, alebo trusom.

Mačka zlenivie a nebude chytať myši

Práve naopak! Po sterilizácii nebudú mačku zamestnávať mačatá, obťažovať veľké brucho, alebo hľadanie partnera na párenie. Kocúri zase nemusia bojovať  o svoje teritórium. Môžu teda spokojne loviť myši.

Mačka/kocúr priberú

Áno aj nie. Vplyvom zníženia hladín pohlavným hormónov dochádza k zmene metabolizmu. Kastrované/sterilizované mačky tak majú tendenciu priberať na váhe. Táto skutočnosť sa dá ale ľahko ovplyvniť znížením energetického príjmu a zvýšením pohybovej aktivity. To znamená, že vy musíte zabezpečiť menej kalórií a viac hrania pre vašu mačku.

Chcem aby si mačka aspoň raz užila mačiatka

Veľa ľudí si myslí, že je pre mačku lepšie, ak má aspoň raz za život mačiatka. Či už po psychickej stránke, alebo po zdravotnej. Avšak ani jedno nie je pravda.

Pohlavný pud patrí k najsilnejším pudom v prírode. Mačka sa teda rozmnožovať chce a pokiaľ má možnosť, tak aj bude. Nie je však pravdou, že si materstvo užíva. Napokon je to tvrdá drina, starať sa o priemerne štyri mačiatka. Áno, mačka ich bude hľadať keď jej ich vezmete. Avšak neznamená to, že tým trpí, proste si spraví ďalšie.

 Po zdravotnej stránke, je táto povera dokonca ešte väčší výmysel. Je dokázané, že sterilizácia pred prvou rujou znižuje výskyt rakoviny mliečnej žľazy o 90%. Nehovoriac o tom, že samotná ruja je pre mačací organizmus veľmi vyčerpávajúca, pri párení môže dôjsť k prenosu rôznych infekcii a aj pri pôrode môžu nastať komplikácie. Sterilizovaným mačkám  nehrozia zápaly maternice, ani cysty na vaječníkoch (pretože tieto orgány už nemajú). Kastrovaní kocúri sa zvyknú menej túlať „za babami“ a je teda nižšie riziko, že sa stratia, alebo ich prejde auto. Vyhýbajú sa bitkám o teritórium, a teda sú aj menej často poranení v boji. Tým sa zase znižuje riziko prenosu chorôb.

Kastrovaný kocúr bude menej „kocúr“

Áno aj nie. Vplyvom zníženia testosterónu kastrovaným kocúrom trochu opadnú líca, znak ich „mužskosti“. O tom, že nemá „guľky“ už na druhý deň ani nevie. Takisto sa stráca potreba tak výrazne značiť svoje teritórium.  Moč kocúra po kastrácii preto páchne o poznanie menej, ako moč pohlavne aktívneho kocúra. Takže v tomto bude naozaj tak trochu menej „chlap“. Nebude sa však cítiť menejcenný v spoločnosti ostatných zvierat, ani ho iné mačky nebudú chcieť zbiť. Naopak, nie je pre nich súper, nesnaží sa im ukradnúť partnerku na párenie.

Moja mačička/kocúrik je najlepší na svete, chcem od nej/neho mačiatka

Nikto nepochybuje o tom, že práve vaša mačka, alebo kocúr sú najlepšie, najkrajšie a najmúdrejšie bytosti na planéte. Skrátka mačací nadľudia. Avšak genetika nie je jednoduchá veda. A tak sa ani skúseným chovateľom, po dlhom výbere partnera, nie vždy podarí preniesť vytúžené vlastnosti do ďalšej generácie. Tak ako s ľuďmi, keď naše deti (bohužiaľ alebo bohuvďaka) nie sú presnou kópiu nás samotných. Nebudú ani mačiatka nikdy kópiou svojich rodičov.

Ja nájdem všetkým mačiatkám domov

Možno nájdete. Ale nevrátia vám mačiatko  len čo poškriabe gauč? Alebo keď už vyrastie a nebude viac  malé a zlaté? A čo keď prestane baviť deti, ktoré ho dostali ako darček?  Zabezpečia noví majitelia aby neušlo a nevbehlo pod auto? Alebo aby nevypadlo z okna? Vybrať dobrý domov, vôbec nie je jednoduché. Navyše ľudia, ktorí si vzali mačiatko od vás, si možno mohli zobrať mačku z útulku alebo občianskeho združenia, ktoré „praskajú vo švíkoch“.

Je to neprirodzené

Áno, to je. Tak ako napríklad bývanie v paneláku, let lietadlom, alebo akákoľvek operácia na tele. Vo svojej podstate je akákoľvek liečba chorého (či už človeka alebo zvieraťa) neprirodzená. Prirodzené je nad ochorením vyhrať alebo mu podľahnúť a umrieť. Celá medicína (ľudská aj veterinárna) je neprirodzená. To ešte neznamená, že je zlá. Zachraňuje životy, tak ako kastrácia alebo sterilizácia.

Je to drahé

Pokiaľ je zákrok vykonaný skúseným doktorom, za použitia moderných anestetík a vybavenia, niečo stojí. Nie vždy sa oplatí šetriť na takomto zákroku. Na druhej strane kvalitná starostlivosť o mačku a mačatá po pôrode, kvalitné krmivo a veterinárna starostlivosť, vás budú stáť oveľa, oveľa viac.

Zavolajte nám