Endoparazity mačiek

Parazity

ENDOPARAZITY MAČIEK

Endoparazity, čiže vnútorné parazity, sú pomerne rozšíreným ochorením u mačiek. Okrem najznámejších, črevných parazitov, môžu byť mačky infikované krvnými či tkanivovými parazitmi. Veľmi dôležitá je prevencia a profilaxia, ktorá zahŕňa pravidelné odčervovanie mačiek a preventívne koprologické vyšetrenie trusu, ktoré vykonávame na našom pracovisku. Masívne napadnutie mačiek endoparazitmi môže mať fatálne následky.

Niektoré druhy endoparazitov sú prenosné aj na človeka, preto je veľmi dôležité udržiavať svoje zviera zdravé a nepodceňovať preventívne vyšetrenia.

Ako ohrozujú vnútorné parazity zdravie?
  • zapríčiňujú nepríjemné symptómy ako je hnačka, zvracanie, chudnutie, anémia a pod., ktoré, pokiaľ nie sú výrazné, môžu byť považované za príznaky iných ochorení
  • larvičky niektorých parazitov migrujú aj cez vnútorné orgány ako pečeň, pľúca,
  • svalovina a tým spôsobujú ich vážne poškodenie
  • niektoré z parazitov sú prenosné na človeka a môžu spôsobiť vážne ochorenia
  • vo vhodných podmienkach sú schopné vajíčka prežiť až 5 rokov.
Škrkavky

Dospelé štádiá škrkaviek mačiek (Toxocara cati) parazitujú v tenkom čreve. K nákaze dochádza prehltnutím vajíčok parazitov, ktoré sa nachádzajú vo vonkajšom prostredí (pôde, prachu…).

Larvy sa z čreva dostávajú do krvného obehu, ktorým prenikajú do pečene, pľúc a iných orgánov. Po ich vykašľaní a následnom prehltnutí sa dostávajú do tenkého čreva, kde dorastajú (až do cca 18 cm) a dlhodobo parazitujú už dospelé škrkavky. Tie produkujú vajíčka (jedna až 200 000 denne), ktoré sa trusom dostávajú do vonkajšieho prostredia. Prakticky všetky lokality, kde sa nachádza trus psov a mačiek, sú zamorené vajíčkami škrkaviek. Parazit poškodzuje tkanivá, cez ktoré migruje, a následkom môžu byť napr. tráviace problémy, zápal pľúc, resp. iné komplikácie súvisiace s narušenými orgánmi.

 

 

Pásomnica

Pásomnáce môžu dosahovať dĺžku až 5 m. Ich hlavička je vybavená háčikmi, ktoré slúžia na uchytenie parazita na črevnej stene. Zrelé články z koncových úsekov pásomnice sú z tela vylučované výkalmi a vyzerajú ako zrnká ryže. V každom článku sa nachádza veľké množstvo vajíčok schopných samooplodnenia.

Dospelé pásomnice parazitujú v čreve psov, mačiek, líšiek a vlkov. Larválne štádium pásomnice parazituje vo vnútorných orgánoch mnohých zvierat a niekedy aj človeka, ktorý sa nakazí požitím vajíčok z okolia. Mačky sa nakazia zjedením medzihostiteľov pásomníc, napr. hlodavcov alebo tepelene nespracovaného, nakazeného mäsa. Nakazením pásomnicou môže dôjsť aj prostredníctvom medzihostiteľa – blchy, ktorá sa nakazila cicaním infikovaného zvieraťa. Pri uštipnutí vyvoláva lokálne svrbenie, čo dráždi zviera k olízaniu daného miesta a tým môže dôjsť k požitiu infikovaného hmyzu.

 

Trichuris

Trichuris vulpis patrí medzi hlístovce, ktoré parazitujú na sliznici slepého a hrubého čreva. Nakazenie týmto parazitom môže byť sprevádzané vodnatou hnačkou s prímesou krvi a stratou hmotnosti.

 

Protozoá

Protozoárne parazity mačiek sú menej spomínané, ale ich nález pri koprologickom vyšetrení nie je vôbec zriedkavý. Vyskytujú sa najmä v prostredí s väčšou koncentráciou zvierat a zhoršenými zoohygienickými podmienkami (útulky, „množitelia“ väčšieho počtu zvierat…). Najčastejšími z nich sú kokcídie a giardie.

 

Kokcídie

Častými kokcídiami u mačiek sú Isospory. Klinická kokcidióza sa vyskytuje najčastejšie u mačiatok a šteniatok. Je pozorovaná zvyčajne v období odstavu.
Z klinických príznakov prevláda hnačka (niekedy krvavá), strata hmotnosti a dehydratácia.

 

Giardie

Väčšina infekcií prebieha bez príznakov. Pokiaľ sa objaví u mladých zvierat, hnačka býva jedným z príznakov. Postihnuté zvieratá vo väčšine prípadov strácajú hmotnosť, ale apetít ostáva nezmenený. Trus je väčšinou nezvyčajný, bledý, zapáchajúci a mastný. Giardie ničia jemnú výstelku čreva a tým bránia vstrebávaniu výživných látok. Je pomerne ťažko diagnostikovateľná, lebo sa nevylučuje v každom truse.

 

Pľúcne červy

Aelurostrongylus je parazit, ktorý napáda pľúcny parenchým. Samička kladie do tkaniva vajíčka, z ktorých sa vyvíja larva a tá putuje nahor priedušnicou a je zvieraťom prehltnutá. Dostáva sa do trusu, kde ju vieme koprologickým vyšetrením identifikovať. Mačka sa obyčajne nakazí lovom hlodavcov alebo vtákov. Ochorenie sa prejavuje dýchacími ťažkosťami. Liečebný proces je náročnejší a, žiaľ, nestačí jednorázové podanie odčervovacej tabletky. Poškodené pľúcne tkanivo sa obnovuje týždne.

Zavolajte nám