Ektoparazity mačiek

Parazity

EKTOPARAZITY MAČIEK

Mačky sú hostiteľmi nejedného druhu vonkajších parazitov. Medzi najčastejšie patria blchy, kliešte, svrab a švoly. Okrem všeobecnej nervozity, svrbenia a následného škrabania sa, sú aj príčinou viacerých vážnych zdravotných komplikácií. Každý druh vonkajších parazitov je v dnešnej dobe, vďaka dostupným veterinárnym prípravkom, veľmi ľahko liečiteľný. Vyžaduje si to však preliečenie celého zvieracieho kolektívu v domácnosti a disciplínu majiteľa.

Kliešte

Kliešte sú nepríjemné parazity, ktoré spôsobujú nielen lokálne zápaly kože po ich prisatí, ale sú aj zdrojom rôznych vírusových, bakteriálnych a protozoálnych chorôb (spôsobených jednobunkovými organizmami, prvokmi). Medzi najznámejšie z ochorení prenášaných kliešťom patrí lymská borelióza a kliešťová encefalitída. Kliešte prenášajú aj babézie a ehrlichie, sú to parazity napádajúce krvinky a vyskytujú sa najmä v teplejších oblastiach, i keď v posledných rokoch sa začínajú objavovať aj na Slovensku.

Ak je zviera napadnuté veľkým množstvom kliešťov, môže dôjsť k tzv. kliešťovej obrne, ktorú spôsobujú neurotoxíny produkované týmto parazitom, či k celkovej anémii. Prevenciu pred napadnutím kliešťami predstavujú antiparazitárne spot-on prípravky, ktoré sa aplikujú pravidelne na kožu zvieraťa či účinné antiparazitárne obojky.

Ak však dôjde k prisatiu kliešťa na zviera, je potrebné dôkladne odstrániť celého kliešťa špeciálnymi háčikmi na vyberanie kliešťov. Kliešťa v žiadnom prípade nenatierajte krémami alebo masťami. Tie zapríčinia jeho udusenie a vyvrátenie nasatej krvi späť do tela hostiteľa, čím sa výrazne zvyšuje riziko možnej nákazy.

 

 

Svrab

Napáda hlavne zvieratá imunitne slabšie zvieratá (mladé, staré, choré), žijúce v priestoroch so zlou hygienou. Naopak, svrabovec (Otodectes cynotis, vzácnejšie Notoedres cati) je častým parazitom mačiek žijúcich vo vonkajších priestoroch.

Prioritne napáda zvukovody  a spôsobuje ich zápal (otitis externa parasitaria). Keďže je voľným okom neviditeľný, diagnostikuje sa z ušného steru pomocou mikroskopu. Ak sa problém nerieši, roztoč napáda širšie plochy tela (ušnice, tvárová časť, hlava a postupne celé telo). Následkom je silne zhrubnutá, zrohovatená koža, zapálené ložiská s chrastami a dochádza k celkovému zhoršeniu zdravotného stavu zvieraťa.

Pri veľkom premnožení svrabu mačiek v blízkosti človeka je možná istá forma nákazy, vo forme drobných uštipnutí (hlavne na bruchu, rukách), ale parazit na človeku neprežíva. Napadnutie svrabom je liečiteľné spot-on prípravkami a pravidelnými výplachmi ušníc a zvukovodov, ktoré sú dôležité ako prevencia pred vznikom sekundárnej infekcie.

 

Zavolajte nám