Ochorenia ústnej dutiny

Ochorenia ústnej dutiny

Tieto ochorenia patria k častým zdravotným problémom, s ktorými sa na klinike stretávame. Väčšinou majiteľ popisuje príznaky ako bolestivosť pri príjme krmiva, opatrné prežúvanie hlavne granúl, slinenie, niekedy aj s prímesou krvi, zápach z ústnej dutiny. Vo vzácnejších prípadoch sa prejavia opuchom tváre, hnisavým výtokom z nosovej dutiny, chudnutím alebo strachom pri miske s krmivom.

Prečo problémy vznikajú?

Zápaly ústnej dutiny vznikajú hlavne ako následok zubného povlaku a kameňa. Niektoré sú zapríčinené bakteriálnymi alebo vírusovými ochoreniami ústnej dutiny. Časť pacientov trpí imunitne sprostredkovaným zápalom ústnej dutiny tzv. LPGS, čo býva spôsobené prehnanou imunitnou reakciou na zubný povlak a sekundárnymi infekciami. Nemožno opomenúť, že vznik spomínaných zápalov ďasien a ústnej dutiny môže súvisieť aj so systémovými ochoreniami ako FIV, FeLV, herpesvírus, calicivírus, chlamydióza, renálne zlyhávanie a pod. Ďalšou bežnou diagnózou je tzv. FORL, t.j. feline odontoclastic resorptive lesion. Pri tomto ochorení dochádza k vstrebávaniu zuboviny krčka zubu bez známej príčiny. Medzi menej časté, ale taktiež významné príčiny opuchov v ústnej dutine patria nádorové ochorenia. Najčastejším typom nádorov, ktoré sa vyskytujú v ústnej dutine, sú squamocelulárne karcinómy a lymfómy.

Aká je diagnostika?

Diagnostika ochorení ústnej dutiny spočíva v klinickom vyšetrení, steroch z ústnej dutiny na bakteriologické a PCR vyšetrenie, cytologické vyšetrenie, RTG a v prípade nutnosti biopsia tkaniva na histopatológiu.

Zápaly v ústnej dutine a zubný kameň sú nielen problémom pri príjme krmiva, ale v pokročilejších štádiách zapríčiňujú rozsev baktérií po celom organizme. Tie sa následne osídľujú hlavne na výstelke obličiek, srdca a v kĺbnych dutinách. 

Podstatné je v prípade podozrenia na niektoré z týchto ochorení navštíviť veterinárnu kliniku.

Aká je terapia?

Nakoľko bývajú tieto procesy pomerne bolestivé, dôležité je ich nepodceniť. Pri zubnom kameni odporúčame jeho čistenie v celkovej anestéze. Stomatologické ošetrenie prebieha pomocou ultrazvukového prístroja na odstránenie zubného kameňa. V prípade paradentózy sa poškodené zuby vytrhnú a ďasná zašijú. 

V žiadnom prípade nesúhlasíme s odstraňovaním zubného kameňa pri vedomí. Nielenže sa týmto spôsobom nepodarí odstrániť celý rozsah, keďže aj na vnútornej strane a medzizubnom priestore môže byť prítomný. Taktiež spod ďasna si žiadna mačka bez anestézy nedovolí odstraňovať zubný kameň. Ďalšie riziko  predstavuje výrazný stres pri tomto úkone. Ten môže ublížiť hlavne mačkám s ochorením srdca, zvýšeným krvným tlakom, zlyhávaním obličiek alebo vážnymi respiračnými ochoreniami.

Prevenciou vzniku zápalov ústnej dutiny a vzniku zubného kameňa je používanie výživových doplnkov redukujúcich tvorbu povlaku. K tomu je výbornou voľbou pravidelné čistenie zubov na dennej báze. Mačky horšie tolerujú bežné veterinárne zubné kefky. Preto odporúčame skôr zubné „kefky“ vo forme návlekov z mikrovlákna. Pokiaľ ani jedna z týchto metód nie je pre Vašu mačku tolerovateľná, skúste dentálnu diétu. Tieto špeciálne formulované granule príznačné svojou tvrdosťou mechanicky obrusujú zuby pri príjme krmiva, čo redukuje tvorbu povlaku. Avšak je dôležité dbať o dostatočný prísun tekutín formou  fontánky a pod. Dentálne diéty logicky nie sú k dispozícii vo forme kapsičiek, ani iných mäkkých verziách.

Pravidelnou starostlivosťou o ústnu dutinu Vašej mačky jej výrazne pozitívne ovplyvníte celkový zdravotný stav.

RTG a intraorálne RTG na klinike CatVet.

Priestor na vykonávanie ultrazvukového čistenia zubov našich klientov.

Zavolajte nám