FeLV – komplex vírusovej leukémie mačiek

Infekčné mačacie ochorenia

FELV – KOMPLEX VÍRUSOVEJ LEUKÉMIE MAČIEK

FeLV (Feline leukemia virus), hovoro nazývaný mačacia leukémia, pochádza zo skupiny retrovírusov a podobne ako vírus FIV či ľudský HIV vírus produkuje enzýmy, ktoré prepisujú genetickú informáciu napadnutých buniek. FeLV je vysoko-infekčné ochorenie.

Ako sa vírus prenáša?

Vírus FeLV sa najviac koncentruje v slinách a telesných tekutinách. Prenáša sa najčastejšie uhryznutím, počas párenia, z matky na potomstvo počas laktácie, výnimočne aj prostredníctvom rovnakej misky na vodu a jedlo. Vírus FeLV je v prostredí mimo hostiteľa veľmi nestabilný. Pri štandardných bytových podmienkach prežije mimo tela hostiteľa len pár hodín. FeLV je nákazlivý iba pre mačky, človek a zvieratá iného druhu sa týmto vírusom nemôžu nakaziť.

Čo vírus FeLV spôsobuje?

Vírus FeLV napáda organizmus mačky rôznymi spôsobmi. Základnými prejavmi sú nádorové bujnenie a oslabenie imunitného systému. Organizmus mačky sa nedokáže brániť proti baktériám, ktoré bežne neohrozujú zdravie mačky. Mačka môže byť nakazená vírusom FeLV a nemať žiadne zdravotné problémy. V týchto prípadoch sa vírus nachádza v latentnej forme a mačka je iba prenášačom a môže celý život prežiť bez prejavov ochorenia. Avšak pri zvýšenom strese sa môžu objaviť symptómy ako horúčka, apatia, anorexia, narušenie slizníc najmä ďasien, zvracanie, zlá kvalita srsti a pod.

Na vírus FeLV nebolo do dnešného dňa objavené žiadne účinné antivirotikum, ktoré by dokázalo nakazené zviera vyliečiť. Priebeh choroby je individuálny u každého jedinca, avšak môže mať veľmi rýchly spád, pri ktorom je odporučená eutanázia zvieraťa. Zviera infikované vírusom FeLV musí byť doživotne oddeľované od nenakazených mačiek.

Na klinike CatVet ponúkame našim klientom ambulantné vyšetrenie pomocou tzv. Combo testov, ktoré v priebehu pár minút dokážu z kvapky krvi diagnostikovať infekciu FeLV vírusom.

Ako môžem chrániť svoje zviera proti FeLV vírusu?

Ohrozené sú najmä zvieratá, ktoré majú prístup k vonkajšiemu výbehu, kde môžu dôjsť do kontaktu s infikovanou mačkou. Je veľmi dôležité, aby sa do vonkajšieho výbehu vypúšťali len sterilizované alebo kastrované zvieratá, keďže u nich nehrozí nekontrolované párenie a teritoriálne boje s mačkami.

Na slovenskom trhu je dostupná aj vakcína proti vírusu FeLV. Túto vakcínu využívame aj na našej veterinárnej klinike. Pred vakcináciou je však potrebné zviera otestovať pomocou Combo testu, aby sa vylúčila už existujúca nákaza FeLV vírusom.

Zavolajte nám