Caliciviróza

Infekčné mačacie ochorenia

CALICIVIRÓZA

Feline calicivirus (FCV) je jeden z dvoch najvýznamnejších vírusových pôvodcov respiračných infekcií u mačiek. Takmer 50 % infekcií horných dýchacích ciest zapríčiňuje FCV. Týmto vírusom sú okrem mačiek infikované iba gepardy.

Vírus sa môže u mačiek nachádzať aj v latentnom štádiu a nadmerný stres alebo oslabenie imunity môže spustiť náhly nástup symptómov. Medzi základné patrí vysoká horúčka, apatia, nechutenstvo, bolestivosť kĺbov, konjunktivitída, výtoky z nosa a vznik lézií na slizniciach tlamy (ďasná, jazyk a pod). Sekundárna bakteriálna infekcia môže spôsobiť pneumóniu.

Základným terapeutickým postupom je infúzna terapia a podanie liekov na zmiernenie horúčky a bolesti. Antibiotická liečba priamo na vírusovú infekciu nie je účinná, často sa však nasadí kvôli prepuknutiu sekundárnej bakteriálnej infekcie. Pri včasnom nasadení terapie je caliciviróza dobre liečiteľná, avšak pre veľmi slabé alebo mladé jedince môže mať fatálne následky.

Prevenciou pred nákazou je vakcinácia a dodržiavanie karanténnych opatrení pri prinesení nového, nevakcinovaného zvieraťa do mačacieho kolektívu.

Zavolajte nám