Bendži a Miška

Bendži a Miška

22.6.2015 k nám na kliniku priniesla pani 7 nájdených mačiatok. Boli od troch mačiek, ktoré vidávala sa potulovať v jej záhrade. Mačiatka boli približne vo veku od 1mesiaca až po 3 mesiace. U dvoch súrodencov Bendžiho a Mišky boli zjavné oftalmologické problémy v kombinácií s dýchacími problémami. Mali hnisavý výtok z očí, chimózu, viditeľné synechie v prednej očnej komore, enofthalmus. Bendžiho ľavé oko mu doslova“išlo vyliezť z jamky“ takže sme mali podozrenie na glaukóm ako dôsledok pravdepodobne herpesvírusovej infekcie spolu s bakteriálnou kontamináciou. Bendži mal okrem hnisavého výtoku z oka aj hnisavý výtok z ľavej nosnej dierky a výrazné dýchacie problémy. Zápal horných dýchacích ciest sme zistili aj u Mišky. Urobili sme výter z nosa a očiek pre stanovenie možného pôvodcu bakteriálnej infekcie a spravili sme očný fluoresceínový test na prítomnosť lézií na rohovke, ktorý bol negatívny.

Výsledky bakteriologického vyšetrenia u oboch zvierat potvrdili bakteriálnu infekciu. U Bendžiho to bol Staphylococcus spp. a u Mišky Escherichia coli. Obaja dostali zodpovedajúcu antibiotickú terapiu. Pri kontrolnej návšteve sme zistili, že očká sa symptomaticky zlepšili, ale vzhľadom na pretrvávajúci jednostranný hnisavý výtok z jednej nosnej dierky a obmedzenie videnia kôli masívnym synechiam bolo 7.7.2015 indikované chirurgické vybratie očného bulbu – enukleácia u oboch pacientov. Po operácií boli zvieratá prepustené do domáceho ošetrenia. Pokračovali v nasadenej antibiotickej terapii, ktorá bola podporená nesteroidnými antiflogistikami. O 3 dni na kontrole bolo okolie operačnej rany u Bendžiho mierne opuchnuté, na nose boli stopy zaschnutého výtoku. Miška mala operačnú ranu bez komplikácií. O 10 dní pri výbere štichov boli rany oboch pacientov bez edematizácie a začervenania, nos bez známok výtoku. Po vybratí antibiotikej terapie sa po 2 týždňoch k nám Miška vrátila so zápalom druhého oka. Mala edematické viečka, blefarospazmus, začervenanú spojivku, ale očko bolo bez výtoku. Keď sme spravili fluoresceínový test, zistili sme plošnú léziu na rohovke v laterálnom hornom kvadrante. Po preliečení lokálnymi antibiotikami v kombinácií s atropínom sa lézia zacelila.

Mačiatka boli u nás liečené ešte 2 mesiace na problémy s vnútornými a vonkajšími parazitmi, zníženú imunitu a následné kožné problémy. Všetkých 7 mačiatok sa však úspešne vyliečilo z početných zdravotných problémov. Následne boli vakcinované a neskôr sterilizované. 2 mačiatka sa adoptovali a 5 súrodenci ostalo spolu v domácnosti pani, ktorá ich zachránila. Teraz sú z nich krásne spokojne mladé mačky, ktoré k nám ako naši pacienti zavítajú už len na preventívnu prehliadku.

 

Bendži a Miška

Zavolajte nám